קצבת נכות כללית

הכל על קצבת נכות כללית

קצבת נכות כללית היא מנפוצות ביותר מבין הקצבאות שמעניק ביטוח לאומי. אבל רב הנסתר בה מאשר הנגלה לרוב האנשים בכלל ולאילו שפונים אליי בפרט. במאמר זה אנסה לפרוט לפרוטות את הסוגייה של קצבת נכות כללית (להלן: הקצבה). באופן עקרוני חשוב להבין כי קצבת נכות כללית מיועדת למי שמרוויחים מעט מאד או לא עובדים כלל, שיש להם בעייות בריאותיות קשות, והסכום שניתן בה הוא לקיום מינימלי בלבד, אם בכלל.

אתחיל דווקא בסוף: אדם שלא עובד, יש לו בעיית לב קשה וסכרת מתקדמת, ויש לו 100% נכות עם שני ילדים ואישה שמרוויחה מעט יקבל עבור כל המשפחה -5,760 ₪. דרך אגב התשלום לא משתנה גם אם יש יותר משני ילדים.

כללי

המבחן לקבלת נכות כללית הוא משולש: ראשית- מבחן ההכנסות; שנית- מבחן הנכות הרפואית; שלישית- מידת אובדן כושר העבודה.

נתחיל ראשון ראשון ונסיים אחרון אחרון.

מבחן ההשתכרות

תובע נכות כללית שמגיע לביטוח לאומי כשהוא עובד צריך להראות שבשנה שחלפה מיום הגשת התביעה לא הרוויח יותר מ-5,500ש”ח ברוטו בחודש, למשך כל 3 חודשים רצופים, באותה שנה. כלומר: מספיק אם בשנה שקדמה לתביעה התובע השתכר במשך 3 חודשים רצופים- בלבד- סכום של 6,000 ₪ ברוטו, ע”מ שתביעתו תידחה על הסף.

מבחן הנכות הרפואית

כאן מתקיימים שני מבחנים חלופיים: אם ישנה “פגימה”= בעיה רפואית אחת היא צ”ל בגובה 60% נכות רפואית. אם יש 2 ויותר בעיות רפואיות- די ב-40% נכת משוקללת, ובלבד שאחת הנכויות תהיינה בגובה 25% לפחות.

אסביר: אם סוכרת, יתר לחץ דם, לב, גב- הן בעיות שכיחות הרי אם יש בעיה אחת, נניח בגב- הנכות צ”ל בגובה 60%. אלא מה: שבבעיות גב המירב, בד”כ הוא רק 30%. כלומר נדרשת בעייה נוספת חוץ מבעיית הגב. אם מדובר על סוכרת, הרי שקני המידה לגבי נכות על סוכרת הוחמרו מאד לפני זמן לא רב. נדרש היום, כדי להראות נכות של 65% כי ישנה “סוכרת עם סיבוך באחד מאברי המטרה בחומרה של 30% לפחות או עם שני סיבוכים לפחות באברי המטרה, שחומרת כל אחד מהם 20% לפחות”. אברי המטרה הוגדרו כ:” עיניים, מערכת העצבים, כליות וכלי דם גדולים וקטנים”. אין ספק שזוהי נכות קשה ביותר להוכחה. במקרים קלים יותר מסתכמת נכות בשל סוכרת ב-10%-40%. גם ביתר לחץ דם, למשל- לחץ דם דיאסטולי (=הנמוך) הנמדד על 95 בלי סימנים נוספים אינו מקנה כלל אחוזי נכות. לגבי מחלות לב- התקבל לאחרונה תיקון שייכנס לתוקף עוד כ-6 חודשים (=בספטמבר 2016), אשר יקשה מאד את הוכחת הנכות הרפואית במחלות לב, לרבות במקרה של התקף לב (הקרוי בתקנות:”אוטם לבבי”).

כאשר ישנן שתי בעיות המלאכה לכאורה קלה יותר. אבל רק לכאורה: ראשית, יש להוכיח בעייה רפואית אחת בדרגה של 25%. כך למשל בבעיות נפשיות, דרגת חומרה במקרה של פוסט טראומה למשל, צריך להראות כי קיים מצב של:” רמיסיה חלקית עם סימנים קליניים ברורים, קיים צורך בטיפול תרופתי קבוע, קיימת הפרעה קשה בתפקוד הנפשי והחברתי, ישנה הגבלה קשה של כושר העבודה”-כדי להגיע לנכות בשיעור של 50%.על פניו ברורה הבעייתיות להגיע להוכחה כזו.על פי  רוב ניתנת נכות רפואית בדרגה של 10-20% בשל “הפרעת הסתגלות” ולא יותר.

ויותר מזה: צריך להוכיח נכות משוקללת ברמה של 40%. מהי “נכות משוקללת”? כאן בא החישוב הבא: נניח שיש פגם ראשון –לב- בשיעור של 25%, הרי בפגם הבא- של הפרעת הסתגלות של 10%- החישוב ייעשה 10% ממה שנותר ממאה %, כלומר מ-90%. במילים אחרות הפגם השני ייתן רק 9%,ובסך הכל-35%. אם נמשיך ונוסיף 10% בגין סוכרת, הרי הם יתווספו רק מ-65% דהיינו רק עוד כ-7%, ובסך הכל 41.5% וכן הלאה. כלומר, יש צורך בכמה וכמה בעיות וששיעוריהן לא יהיו אפסיים. חזרנו לכותרת: נכות  כללית מיועדת לאנשים עם בעיות רפואית קשות.

מבחן הנכות התיפקודית

גם בהנחה שעברנו מחסומי ההשתכרות והנכות הרפואית עדיין יש רף גבוה מאד של אובדן כושר ההשתכרות, מה שנקרא גם בעגה “אי כושר”.

תובע שאינו מצליח להראות שאיבד יותר ממחצית כושרו להשתכר- לא יוכל כלל לקבל נכות כללית. צריך לשכנע כי הפגיעה בכושר העבודה היא ממשית- בין בשל גיל או מצב פיסי, או מצב נפשי או מצב מנטלי. כאן מתקיימים מספר דרגות אי כושר:60%, 65%, 74%, ו-75% ו-100% שנחשבים אותו דבר. רמת הנכות התפקודית משליכה על גובה הקצבה. כך למשל נכה כללי שדרגת נכותו רק 60% יקבל רק 1,405 ₪. לעומת זאת נכה בשיעור 75% או 100% עם נכות קשה של מעל ל-80% יקבל קצבת נכות כללית בסך 2,714 ₪.

תוספות כלכליות עבור תלויים בנכה הכללי

כפי שהתחלתי את דבריי, נכה כללי זכאי לקבל תוספת לקצבת הנכות הכללית עבור התלויים בו- אשתו (ובכלל זה ידועה בציבור שלו), עד גובה מירבי של 1,172 ₪- בנכות תיפקודית של 100%, וכאשר בן הזוג אינו מרוויח יותר מ-5394 ₪.וילדי הנכה- עד גיל 18 שנים החיים עימו- עד 973 ₪ עבור שני ילדים ראשונים. בסה”כ מדובר במקסימום של 5,760 ₪.

יש לשים לב היטב: הכנסה שלא מעבודה של מקבל הנכות אינה פוגעת בקצבה שלו, אבל פוגעת בקצבת התלויים. אם למשל יש לנכה נכס שהוא משכיר אותו ומקבל עליו 3,000 ₪, לדוגמא- תוספת התלויים שלו תפחת כסכום ההכנסה שלא מעבודה שלו, דהיינו סכום השכירות. או- אם הנכה מקבל ביטוח אובדן כושר השתכרות- גם סכום זה יתקזז מתוספת התלויים.

זכויות נוספות של מקבלי קצבת נכות כללית

הזכויות הנוספות שמקבלים, בעיקר בעלי דרגת נכות כללית של 74%-100% מובאים לידיעת התובעים ע”י הביטוח הלאומי באופן שוטף יחד עם קבלת האישור על הזכאות לקצבת הנכות הכללית.

בעיקרון מדובר בהנחות בארנונה, מים, חשמל, בבזק, באגרת רשות השידור, בקופות החולים.

בנוסף ניתן לבקש במקרים מתאימים תו נכה ופטור מאגרת רישוי.

יציאה לעבודה של נכים כלליים

התיקון הידוע לחוק ביטוח לאומי- “חוק לרון” מעודד נכים כלליים לצאת לעבוד, אחרי שכבר נקבעה להם נכות כללית. באופן עקרוני יכולים נכים כלליים לצאת חזרה לעבוד, אך זאת רק עד סכום מסוים של השתכרות, שאז עולה רמת הפגיעה בקצבת הנכות על השכר הנוסף. טבלה כזו אפשר למצוא באתר הביטוח הלאומי.

לסיכום

תובעים רבים מסתמכים על כישוריהם באיסוף חומר רפואי וביכולת השכנוע שלהם. אך לא פעם ולא פעמיים נתקלתי בתובעים שהפסידו בוועדה הרפואית ונאלצו להגיש ערר לועדת עררים ולעיתים גם לבית הדין. המלצתי החמה היא להיעזר באיש מקצוע מומחה לדבר, רצוי עורך דין, ולגשת איתו יד ביד לוועדות הרפואיות.

עורך דין נכות כללית – עינת בר אילן קיץ

מוזמנים לכתוב לי