מתן פטור בשל נכות רפואית

תנאים למתן פטור ממס הכנסה בשל נכות רפואית

במקום התחלה, בואו ננפץ מיתוס:”קל ובטוח להוציא פטור ממס הכנסה בשל נכות רפואית”. במציאות ההיפך הוא הנכון: כיוון שמס הכנסה מסתמך על וועדות ביטוח לאומי , שהן מאד מחמירות עם התובעים- הסיכוי לקבל פטור ממס הכנסה הוא הרבה פעמים לא טוב במיוחד. במאמר זה אנסה לפזר את העננים שמכסים את פני שמש הפטור.

מי זכאי לפטור ממס הכנסה?

1.מי שהוא עיוור– ע”פ תעודה של משרד הרווחה. למעשה יש לא מעט עיוורים שעובדים, וזה מוכיח שאנו חברה פלורליסטית שבה גם מוגבלים מקבלים מקום ופרנסה.

  1. מי שיש לו 100% נכות רפואית . חשוב להדגיש כי מדובר בנכות רפואית ולא בנכות תיפקודית, מה שקרוי גם “אי כושר”.הרבה פעמים ייתכן כי לתובע יהיו 100% נכות תיפקודית אבל נכות רפואית קטנה בהרבה. נציין כבר כאן כי הנכות יכולה להיות לפי חוק ביטוח לאומי, אך גם לפי חוקים אחרים, כמו חוק הנכים (נכי צה”ל), חוק נפגעי גזזת ,חוק נפגעי פעולות איבה, חוק נפגעי פוליו.

מעטים הם מקרים אלה ככל שמדובר בנכות צמיתה. כך, למשל, ייצגתי אדם שחלה בסרטן הדם וכתוצאה מכך חל אצלו סיבוך בריאות עד שנזקק להשתלת ריאה. במקרה כזה פסקה הועדה הרפואית 100% נכות רפואית לצמיתות.

3.מי שיש לו 90% נכות רפואית משוקללת. למה הכוונה? ביטוח לאומי אינו מחשב את אחוזי הנכות באופן מצטבר “רגיל” אלא באופן משוקלל. דוגמא: מי שיש לו 10% נכות ראשונים, ואז עוד %20 נכות אחרת, החישוב אינו 10+20=30, אלא מחשבים באופן יחסי את האחוזים שנשארו ומהם גוזרים את האחוז הנוסף. כך שבמקרה זה יהיה 100%- 10% =90% ומזה לוקחים 20%, סה”כ 28%. ככל שמתקדמים עם אחוזי הנכות כל אחוז נכות נוסף הולך ומאבד ממשקלו המצטבר. אני הצלחתי לראות בימות חיי רשימה של 30 סעיפי ליקוי שבהצטברם נתנו 90% משוקלל.

המסקנה היא שצריך כמה שיותר בעיות רפואיות וכמה שיותר חמורות – על מנת להגיע ל-90% נכות המיוחלת.

 

מה בין נכות זמנית לנכות צמתה ואיך זה קשור למס הכנסה?

 

כפי שכבר ציינתי קודם,ייתכן שתיקבע לתובע 100% נכות רפואית זמנית. כך, למשל, במחלות סרטן ניתנת הרבה  פעמית נכות רפואית מלאה זמנית.

החשוב הוא שע”פ דיני מס הכנסה- ע”מ לקבל הפטור צריך התובע להשלים תקופה רצופה של 184 יום של נכות רפואית מלאה. כך למשל, הגיע אלי אדם שחלה בסרטן הערמונית. הוא עבר 5 ניתוחים ובין הניתוחים חזר לעבוד. כיוון שכך קבע לו ביטוח לאומי 100% נכות רפואית כל פעם לחודש על כל ניתוח, ו-50% נכות רפואית על התקופות שבין הניתוחים. התוצאה היתה שלא היו לו 6 חודשי נכות רפואית מלאה. זוהי תוצאה מקוממת: אותו אדם, רעב ללחם ורעב לעבודה עשה כל שביכולתו להתפרנס, וזה חלף מחלתו- האם לא ראוי היה לתת לו את כל התקופה כ-100% נכות רפואית??

 

איך מקבלים פטור ממס הכנסה?

 ראשית, יש לרכז את כל המסמכים הרפואיים, לרבות מסמכי ביטוח לאומי, ולשלם אגרה למס הכנסה עבור טיפול בבקשה .

יש להגיש הבקשה על טופס מיוחד (ט. 1516) ,וכן עותק מקורי מוועדת ביטוח לאומי, טופס ה הצהרה על נכונות האמור בפנייה וטופס ויתור סודיות.

החומר מועבר קודם כל לפקיד השומה הרלוונטי וזה מעביר את החומר לביטוח לאומי. בביטוח לאומי נערכת בד”כ וועדה משלהם, שבה יש זכות טיעון לתובע וזכות לייצוג ע”י עורך דין.

ועדת ביטוח לאומי הדנה בעניין אינה שונה מכל ועדה אחרת של ביטוח לאומי. בדומה לכך אפשר לערער על החלטתה לועדת עררים. ערר על החלטת ועדת העררים אפשר להגיש ברשות לביה”ד לעבודה בשאלות חוק בלבד.

 

מהן הזכויות של מקבל הפטור?

 הזכות העיקרית של מי שמקבל פטור ממס הכנסה היא כמובן פטור ממס הכנסה- הן על הכנסה מעבודה (לרבות פנסיה), והן על הכנסה שלא מעבודה (כמו ריבית וניירות ערך, ושכר דירה- אם נדרש לשלם עליו מס).זאת בכפוף לתקרות המתעדכנות מעת לעת.

בעלי נכות רפואית 100% זכאים גם לזכויות נוספות כמו פטור ממס רכישה, פטור מדמי הסכמה למנהל מקרקעי ישראל. חשוב לציין שדווקא בעלי נכות רפואית 100% אינם זכאים להרבה זכויות נלוות שמקבלים בעלי 100% נכות תפקודית. למשל- אין להם הנחה במים או בחשמל. הכל בכפוף לכך שאין להם 100% נכות רפואית יחד עם 100% נכות תפקודית, והם עובדים או מקבלים פנסיה- שאלה מקרים חריגים.

לסיכום

 לא פשוטה וקלה היא הדרך להגיע לפטור ממס הכנסה בשל נכות רפואית גבוהה. אך הכרה בנכות רפואית של 100% או 90% משוקלל מאפשרת ללא מעט אנשים להמשיך לעבוד, חרף נכותם, ולהשתכר הרבה יותר מנכים כלליים שלה יש 100% נכות תפקודית בלי נכות מלאה או גבוהה. בשל מורכבות העניין ובמיוחד נושא הנכויות המשוקללות מומלץ וגם רצוי להיוועץ בעורך דין לביטוח לאומי שזה עיסוקו ומומחיותו.

 

 

מוזמנים לכתוב לי