טיפים להגשת תביעת נכות בביטוח לאומי

כמה מאיתנו נדרשים להגשת תביעות נכות – קרי: נכות כללית, נכות עבודה, וגם תאונות אישיות? במאמר זה רציתי להביא כמה טיפים להגשת תביעה לביטוח לאומי, שישפרו את מידת סיכוייכם לזכות בתביעה.

טיפ ראשון וחשוב: דאגו לתיעוד רפואי מהיר: ככל שמדובר באירוע תאונתי חשוב מיסמוך מהיר של הפגיעה,תוך לא יותר מ- 72 שעות. התיעוד המיטבי הוא פנייה לבי”ח הסמוך למקום המגורים או מקום הפגיעה. יש לפרט כל התמונה- התרחשות המאורע, כאבים ופגיעות בעקבותיו והטיפול שניתן. חשוב לציין כי תיעוד מהיר כזה הכרחי גם לתאונה “סתם”- שגם היא מזכה במענק מטעם הביטוח הלאומי.

טיפ שני: כאשר מדובר בתאונת עבודה חמורה ומגיע חוקר בטיחות בעבודה- חשוב לקבל ממנו עותק מהתחקיר שלו.

טיפ שלישי: בהגשת תביעה לדמי פגיעה ולהכרה בנכות עבודה – יש להגיש בדחיפות ולא יותר משנה אחרי הפגיעה. איחור בהגשת התביעה- עלול לאיין את ההכרה בנכות מעבודה או לחלופין לפגוע בדמי הפגיעה.

טיפ רביעי: תיעוד המצב אחרי הפגיעה: ראשית, התיעוד הראשוני צריך להיות במסגרת קופת חולים, כך שיהיה אותנטי כמה שאפשר. יש להגיע לכל הרופאים הרלוונטיים לפגיעה, על כל ענפיה. רק בשלב מאוחר יותר יש לשקול להגיע לרופא פרטי שיחזק את הפגיעה הרלוונטית, ואם צריך- שייתן חוות דעת רפואית- משפטית.

טיפ חמישי: כשמדובר בתאונת דרכים שמצמיחה עילה של תאונת עבודה או נכות כללית, יש מקום לשתי התביעות. עם זאת, בד”כ יש לסיים ההליכים לגבי הביטוח הלאומי ורק אח”כ לפנות לסיים הטיפול בתביעה של תאונת הדרכים; זאת מן הטעם שכספי הביטוח הלאומי מתקזזים מהפיצויים בשל תאונת הדרכים. בעניין זה חשובה ביותר עמדתו של עורך הדין המטפל בשני התיקים, או – כאשר מדובר בשני עורכי דין שונים- יש לדאוג לתיאום ביניהם.

טיפ שישי: מועד הגשת התביעה- כאן לא תמיד מהר הוא טוב. לעיתים חשוב להמתין שהנזק יתגבש לפני הגשת התביעה. יוצאי דופן בעניין זה הם אירועים סוערים- כמו התקף לב, שבירת עצמות ומחלת סרטן פעילה.

טיפ שביעי: לעיתים יש מקום לשקול הגשת תביעת נכות כללית וקבלת דמי אבטלה- עוד לפני הגשת התביעה לנכות מעבודה או במקביל לה. הליכי ההכרה בתאונת עבודה עשויים לקחת זמן רב יותר, וגם: ייתכן שהמאורע לא יוכר כתאונת עבודה ובכל זאת יוכר כנכות כללית.

טיפ שמיני ואחרון: חשובה במיוחד התייעצות עם עורך דין מומחה לתביעות בביטוח לאומי – התייעצות כזו עשויה, בוודאות, להעלות סיכויי ההצלחה בתביעה, ולמנוע צורך בהגשת עררים לועדת עררים ולבית הדין לעבודה. הגשת תביעה מסודרת ומאורגנת היטב להכרה בנכות כבר בועדה הראשונה – עשויה לחסוך כסף, הוצאות וכמובן- זמן.
בהצלחה לכל התובעים.