אחוזי נכות רפואית

בעיות רפואיות כנכויות רפואיות בביטוח לאומי

אנשים רבים באים אלי כדי לתבוע נכות כללית או נכות עבודה כשהם לא מודעים לצורך להוכיח נכות רפואית .בשני המקרים יש צורך להוכיח נכות רפואית כתנאי להכרה בנכות: בנכות כללית צריך להוכיח 60% נכות אם מדובר בפגם אחד או 40% אם מדובר בשני פגמים או יותר (בתנאי שאחד מהם הוא ברמה של 25% ויותר); בנכות עבודה יש צורך להוכיח- 10% נכות- על מנת לקבל מענק חד פעמי, ולמעלה מ-20% נכות כדי לקבל קצבה חודשית.

לא כל בעיה רפואית נחשבת “נכות רפואית”. לשם כך בא ספר החוקים וקובע אילו בעיות נחשבות נכות ומה מידת החומרה (= גובה אחוזים) של אותה נכות. במאמר זה אצביע על מספר בעיות רפואיות נפוצות וכיצד חוק ביטוח לאומי מתייחס אליהן.

למשל- סכרת: סכרת מאוזנת על כדורים ודיאטה מתאימה- “שווה” 10% נכות בלבד. ע”מ לקבל אחוזים גבוהים נדרשת חומרה רבה יותר של הסכרת. כך, כדי להגיע ל-65% נכות יש להוכיח גם נוירופטיה, או מחלת לב כלילית או מחלת כלי דם כלילית.

דוגמא אחרת: התקף לב- בשלב הראשון אחרי התקף לב מקבל התובע 100% נכות רפואית. אך בשלב של אחרי 6 חודשים על התובע להראות מגבלות על תיפקוד שלו. כך, נדרש : אי-ספיקת הלב במידה בינונית, בצקת, נשמת לאחר מאמץ קל, מסוגלות לעבודה קלה ביותר ובישיבה בלבד- כדי לקבל אחוז נכות של 75%.
דוגמא שכיחה אחרת: לחץ דם. רבים מהאנשים, וודאי אחרי 60 שנים, לוקים בלחץ דם גבוה. אך ספר החוקים מסתכל רק על הרמה הנמוכה של לחץ הדם (לחץ דם דיאסטולי)- כנתון הקובע. כך למשל, במקרה של לחץ דם נמוך העולה על 110- תיתן דרגת נכות של 25-40%.

עניין אחר: השמנה. אינני יודעת אם שמעתם על כך אבל השמנה יתרה נחשבת לליקוי בריאותי עד כדי נכות רפואית. ההשמנה נבדקת משקל גוף מול משקל (BMI). במצב של השמנה קיצונית- הנכות יכולה להגיע ל-20% נכות.
פגיעה בגב- אף היא פגיעה שכיחה. המדד הקובע בספר החוקים היא רמת המגבלה על תנועות בשל בעיית הגב. כך לדוגמא הגבלה בינונית על תנועות הנובעות מפגיעה בגב התחתון- “שווה” רק 20% נכות רפואית.

סיכום עד כאן: יש צורך להוכיח רמה חריפה של בעייה רפואית על מנת שזו תחשב נכות רפואית באחוזים גבוהים. נתון חשוב נוסף הוא שבצירוף הנכויות החישוב אינו מתימטי פשוט (10+20+30=60); אלא החישוב הוא משוקלל-מה-100% מורידים את האחוז הראשון של הנכות הראשונה, ואילו האחוז של הנכות השנייה יהיה רק מההפרש בין מה שירד לאפס. כך לדוגמא- אם התחלנו מ-100% והנכות הראשונה היתה 10%, הרי הנכות השנייה – נאמר של 10%- תחושב מ-90% וכך הלאה. בדרך זו “מתבזבזים” להם הרבה אחוזי נכות בדרך.
המסקנה המתבקשת: כשמבקשים נכות כללית יש לשאוף לאתר מירב הבעיות הרפואיות כדי להגיע למירב אחוזי נכות רפואית, וודאי שמעבר לרף המינימלי הקבוע בחוק, כפי שפירטנו בתחילת דברינו. לא נותר לי אלא לאחל: בריאות טובה ורפואה שלמה.

עורך דין ביטוח לאומי עינת בר אילן ריץ