נפגעי פעולות איבה

נפגעי פעולות איבה- זכאים, לאחר הכרתם ככאלה, לשורה מפליגה של זכויות בשל פגיעתם. הטיפול בנפגעי פעולות איבה הוא בן 3 שלבים: שלב ראשון- הכרה בנפגע כ”נפגע פעולות איבה”; השלב השני- קביעת נכותו של נפגע פעולות איבה; השלב השלישי- מימוש זכויותיו של הנפגע.

מי נחשב כ”נפגע פעולות איבה”?

כאן נדרשים מספר תנאים מצטברים:

 1. הנפגע הוא תושב ישראלי; או שהוא אזרח ישראלי שנפגע באיזורי ארץ ישראל; או אזרח ישראלי שנפגע בחו”ל תוך שנה מאז שעזב את הארץ או תושב בשטחים המוחזקים שהוא אזרח שנפגע בתחומי מדינת ישראל.
 2. הפגיעה הינה אחת מאלה:פגיעה ישירה מפעולות איבה  של כוחות אויב, לרבות מדינת אויב וארגון אויב;  פגיעה בשגגה מידי אדם לצורך פגיעת איבה של כוחות אויב; פגיעה מנשק שיועד לפגיעה איבה.

את הפגיעה קובעת “רשות מאשרת”- שהיא גוף שהוקם ע”פ החוק- שמיועדת לעניין זה. על החלטת הוועדה אפשר לערור לוועדת עררים.

קביעת גובה הנכות

כאשר מתקבלת הכרה בהיות אדם נפגע פעולות איבה מתכנסת ועדה רפואית שמטרתה לקבוע את דרגת הנכות של הנפגע. וועדה זו מופעלת ע”י ביטוח לאומי אך לא חלים בה כללי הביטוח להאומי אלא המבחנים- המקלים יותר- של חוק הנכים (תגמולים ושיקום).

הועדה קובעת אחוזי נכות בהתאם לכללים, ובהתאם לכך  נקבעת  רמת הזכאות לתגמול:

 1. בין 10- 19 אחוז- ניתן מענק חד פעמי
 2. מ-20 אחוזים ומעלה- ניתנת קצבת נכות -ע”פ תחשיב קבוע של המוסד ולא כנגזרת מהשכר הקודם.

 הטבות נוספות לנפגעי פעולות איבה

חשוב לדעת כי הזכויות המוקנות לנפגעי פעולות איבה נגזרות מחוק הנכים וחוק משפחות חיילים  ולא מחוק ביטוח לאומי. מדובר בהרבה יותר זכויות ששוות הרבה יותר כסף.

בין הזכויות:

 1. החזר הוצאות רפואיות- גם לבני המשפחה וגם לנפגע עצמו.
 2.  טיפול פסיכולוגי
 3. פטור ממס הכנסה- לנכים קשים
 4. מלווה לנכה
 5. דמי ניידות
 6. סיוע בדיור
 7. מענק לימודים לילדי הנפגע
 8. סידור נכה במוסד סיעודי

יצויין כי ע”פ החוק הוקנתה סמכות בלעדית לביה”ד לעבודה לעסוק בעניינים הקשורים בחוק זה.

עינינו הרואות כי הן שלב ההכרה, הן שלב קביעת אחוזי הנכות והן שלב השגת הזכויות עצמן- הוא מסובך ופתלתל. מכאן המלצתנו להעזר  בעו”ד המומחה בתחום ובביטוח לאומי כדי לממש זכויות מפליגות אלה.

 לתיאום פגישת ייעוץ בכל נושא הקשור לנפגעי פעולות איבה, עם עו”ד ביטוח לאומי – עינת בר אילן קיץ,ללא התחייבות, חייגו:  טלפון: 076-5405433 נייד: 054-5588105

 

 

מוזמנים לכתוב לי