מיקרוטראומה

מיקרוטראומה – נזקים מצטברים כתאונות עבודה

בדרך כלל כשמדברים על פגיעה בעבודה מתכוונים לשני סוגי פגיעות מוכרות: “תאונת עבודה”- שזהו אירוע חריג שקרה תוך כדי ועקב העבודה- למשל, חשמלאי שהתחשמל במהלך עבודתו; או ב”מחלת מקצוע”- שזוהי רשימת מחלות מקצועיות שהמחוקק קבע כי ניתן להכיר בהן כתאונת עבודה, למשל- מציל שנחשף הרבה לשמש וחלה בסרטן העור עקב כך. אך בנוסף התפתחה בפסיקה תורה שלמה שמדברת על רצף של תאונות קטנות דומות זו לזו שגורמות בהצטברותן לנזק לעובד. תורה זו נקראת בלשון משפטית- “מיקרוטראומה”. מדובר כאן על רעיון של-” מים המטפטפים על סלע” וכך גורמים לו לחריש עמוק. צריך לשים לב היטב שצריך להוכיח גם רצף של תאונות, גם קשר סיבתי בינן לבין הנזק וגם שהנזק ברובו נגרם ע”י אותן פגיעות.

מיקרוטראומה בגב

בפגיעות גב: הוכרו סבלים ונהגים החשופים כל העת לרצף של תאונות- במקרה זה- רצף של פגיעות גב, ושכתוצאה מכך נגרם להם נזק בגב. בנוסף רופאים, בעיקר מנתחים, ואחיות- גם הם הוכרו כנפגעי עבודה כתוצאה מהרצף של פגיעות קטנות, בעיקר התכופפויות, שגרם להם נזק בגב. לעומת זאת לא הוכרה תנוחה סטאטית לא נוחה כתאונת עבודה. במסגרת זו נידחו תביעותיהם של אנשי מחשב ושל קלדניות.

מיקרוטראומה בשורש כף היד

לגבי פגיעה בשורש כף היד- הוכרו אנשי מקצוע שעבדו במכשיר קונגו,טכנאי אלקטרוניקה, ואפילו היתה עובדת ניקיון שהצליחה להראות תשתית מספקת לתחילת התהליך המשפטי של תורת המיקרו טראומה.
לגבי פגיעה בשמיעה- אפשר היה לטעון בעבר לפגיעה בשמיעה כ”מיקרוטראומה”, מכוח הפסיקה .אך היום, לאחר תיקון החוק בעניין זה, קובעים רק הנוסח והתנאים בחוק ביטוח לאומי.
יודגש: פגיעה נפשית, התקף לב ואירוע מוחי- אינם נכנסים בהגדרה במסגרת התורה המדוברת, ולגביהם צריך להוכיח אירוע חריג בעבודה שגרם להתפרצות ההתקף או האירוע. צריך גם לשים לב שבפגיעות אלה צריך להוכיח כי ההשפעה העיקרית לאירוע הלבבי או המוחי היה העבודה ולא גורם התנהגותי (כמו עישון) או רפואי (כמו כולסטרול) או גנטי.

המסקנה: רגע לפני שאתם רצים לתבוע את ביטוח לאומי , בגלל בעיות גב, פגיעה בשורש כף היד או נזקים דומים- כדאי לכם להיוועץ בעורך דין, כדי לבדוק אם יש עילה להגשת תביעה כתאונת עבודה – מיקרוטראומה במסגרת התורה המשפטית עליה הרחבנו.

הכותבת היא עו”ד מומחית לזכויות בביטוח לאומי, טל’ 076-5405433 פל’ 054-5588105.

מוזמנים לכתוב לי