ילד נכה וזכויותיו

הורים רבים עסוקים עד למעלה מכוחם כאשר נולד במשפחה ילד חולה או כאשר הילד נפגע או חלה במחלה קשה. בדרך כלל מופנים כל המשאבים- המנטאליים והפיסיים- לטיפול בילד החולה ולתמיכה בשאר בני המשפחה.
דווקא בשעות קשות אלה סיוע כספי מהמדינה עשוי להקל על הסבל של המשפחה, שממילא עומסת על עצמה הוצאות נכבדות.
במאמר זה אתייחס לזכויות ילד חולה בשני מישורים: ראשית, הכרה כילד נכה. שנית- הזכויות הכלכליות והאחרות הנובעות מהכרה כזו.

הכרת ילד נכה

לעניין ההכרה: חוק הביטוח הלאומי ובעקבותיו תקנות הביטוח הלאומי (ילד נכה), תש”ע- 2010- מכירים בשורה ארוכה של ליקויים המקנים זכות לקבלת הכרה בתביעת ילד נכה. התקנות מבחינות בין סוגים שונים של תלות בזולת ובין סוגים שונים של מחלות קשות. כך, לדוגמא- ילד עם תסמונת דאון זכאי להכרה של 100% כילד נכה. לעומת זאת ילד לקוי שמיעה- מקבל אחוזי הכרה,( קרי וכתיב: גובה הקצבה) בהתאם למידת חרשותו. ההגדרות של סוגי הליקויים מופיעות בתקנות ורשימת ליקויים עצמם מופיעים בתוספות הראשונה והשנייה לתקנות. כדי “לבנות” תיק שיענה על ההגדרות יש צורך במסמכים רפואיים, מסמכי אישפוז וביקורים במיון, תוצאות בדיקות דם ואחרות, והכל כדי להיכנס בגידרי הגדרת “ילד נכה”. לעניין זה, לעיתים , ואפילו קרובות, יש צורך בעזרה מקצועית משפטית כדי לתקף את התיק לשם הבטחת הצלחת התביעה. התביעה עצמה מוגשת בטופס מיוחד לעניין זה, לסניף ביטוח לאומי המשוייך לאזור מגורי הילד. התביעה מועברת להחלטה של ועדה רפואית, שעל החלטתה יש ערר בזכות לועדת עררים. על ועדה זו יש ערעור ברשות לבית הדין לעבודה בשאלה משפטית בלבד.

זכויות ילד נכה

לעניין זכויות הנובעות מההכרה כ”ילד נכה”: הורים רבים אינם מודעים לזכויותיהם הנובעות מהכרה כילד נכה. ראשית, במישור המיסויי – ישנן הקלות במס הכנסה- בנקודות זיכוי עבור הכנסתו של ההורה. ישנה הקלה באחוזי מס רכישה בעיסקת מקרקעין (יש לשים לב שההקלה היא פעם אחת לכל החיים- לכן צריך לשקול בזהירות אם להשתמש בהקלה זו דווקא בשלב צעיר כל כך של חיי הילד). בנוסף יש קביעה חוקית לגבי הקלות במיסי ארנונה ומים, אך כל רשות רשאית לקבוע את המדיניות שלה לגבי גובה ההקלה.
זכויות כלכליות אחרות: לאחרונה נכנס תיקון לפיו יש הקלות בחשבון החשמל. ישנן גם הקלות בתשלום חשבון בזק (בתנאי שקו הטלפון רשום גם ע”ש הילד הנכה). אפשר לקבל תו נכה עבור הרכב שהוא מוסע בו-בדרך כלל יהיו אלה הוריו. תו נכה גם יעניק בד”כ פטור מאגרת רישוי של הרבב.
סיוע פיסי לילד הנכה: על פי חוק הביטוח הלאומי זכאי ילד נכה בתנאים הקבועים שם ובתקנות לקבל היתר לקבלת עובד זר ולהביאו ארצה, דרך חברת כוח אדם- וזאת לשם סיוע בפעולות היומיום של הילד. גם כאשר הילד משולב במסגרות רגילות או משולבות- ישנה זכות לקבלת סייעת מטעם משרד החינוך לעזרה פיסית לילד בגן או בביה”ס.
לסיכום, הכרה בנכות הילד בצד עמידה על זכויות כלכליות שונות יכולה להועיל ולו במעט לנטל הכלכלי הכבד הרובץ על משפחה ובה ילד נכה, ואולי להקל במעט על סבלותיה האחרים. רפואה שלמה ובשורות טובות.

לתיאום פגישת ייעוץ, ללא התחייבות, עם עו”ד ביטוח לאומי – עינת בר אילן קיץ חייגו:  טלפון: 076-5405433 נייד: 054-5588105

מוזמנים לכתוב לי