קצבת ביטוח לאומי – ילד נכה

מטרת קצבת ילד נכה היא מתן סיוע כספי להתמודדות עם עומס הטיפולי הכבד הכרוך בגידולו של ילד נכה עם ליקוי קשה, ההוצאות הכספיות הרבות של המשפחה, וכדי להקל על גידולו של הילד הנכה.
הקצבה לילד נכה משולמת מגיל 91 ימים עד מלאת לו 18 שנים, בהתאם לליקוי שיש לו ובהתאם למידת התלות שלו בזולת.

מי נחשב ילד נכה?

ישנן מספר קטגוריות של הכרה בילד נכה:

 1. הילד הסובל מעיכוב התפתחותי חמור(מגיל 91 ימים עד 3 שנים)
  הוא אינו מבצע את רוב הפעולות ותנועות הראש, הגפיים והגו שבני גילו מסוגלים לבצע אותן.
 2. ילד התלוי בעזרת הזולת הרבה יותר מבני גילו(מגיל 3 שנים עד שמונה עשרה שנים)
  הוא זקוק לעזרה בביצוע פעולות היום-יום (להתלבש, לאכול, להתרחץ, ניידות בתוך הבית ושליטה על ההפרשות), הרבה יותר מן הרגיל אצל בני גילו.
 3. ילד הזקוק לנוכחות קבועה של הזולת) מגיל 91 ימים עד 18 שנים)
  ילד שלא ניתן להשאירו לבד ללא השגחה, אפילו לפרקי זמן קצרים, עקב אירועים רפואיים תכופים, מחלה קשה או עקב ליקוי של הילד; או ילד שעקב ליקוי אינו יכול להבחין בגורמי סיכון לו או לזולת, ויש לו צורך בהשגחה בכל שעות היום והלילה.
 4. ילד הזקוק להשגחה קבועה של הזולת (מגיל 91 יום עד 18 שנים)
  ילד אשר בשל ליקוי, מחלה כרונית, בעיית התנהגות או הבנה לקויה של הילד, אי אפשר להשאירו לבד ללא השגחה, אפילו לפרקי זמן קצרים, והוא זקוק לנוכחות של הזולת בקרבתו, כדי למנוע מצבי סיכון לו או לאחרים, באופן החורג במידה ניכרת מילדים בני גילו.
 5. ילד עם ליקוי מיוחד- כמו תסמונת דאון או לקות שמיעה.
 6. ילד הזקוק לטיפול מיוחד- כגון הזנה מלאכותית או עירויים לתקופה ממושכת

יש להבין שתקנות ילד נכה, הקובעות את מבחני הזכאות הן מפורטות ומעט מסובכות, לכן לגבי כל מחלה וליקוי יש לבדוק היטב התאמה לדרישות התקנות. במקרה כזה ייעוץ משפטי- מועיל מאד.

ילד נכה – תקופת הזכאות

הקצבה משולמת מגיל של 90 יום ועד 18 שנים. את הקצבה יש להגיש כמה שיותר מהר, כי הכלל הוא שהקצבה תשולם רק עד 12 חודשים אחורה.

ילד נכה – סכום התשלום

סכום התשלום לילד נכה עומד כיום על כ-2,500 ₪ כאשר הקצבה היא של 100% נכות. כאשר הזכאות היא רק ל-50% גימלה- התשלום הוא של 1,100 ₪ לערך. ישנה גם אפשרות להגיע לגימלה של 150% – בילד התלוי לחלוטין בעזרת הזולת.

תנאים נוספים לזכאות

חשוב לדעת שהמשפחה אינה זכאית לקצבת ילד נכה כאשר הוא נמצא במוסד שאחזקתו לא על ההורים או במשפחת אומנה. לעומת זאת ההורים כן זכאים לקצבה כאשר הילד הנכה מאושפז בבי”ח וההורים מטפלים בו שם.

זכויות ילד נכה

למשפחה בה ילד נכה זכויות רבות, וביניהן: הנחה במס הכנסה, פטור ממס רכישה, הנחה בארנונה- מים- חשמל- בזק, ובנוסף- תו נכה וסימון מקום חניה. פרטים על כל זכויות אלה ניתן למצוא באתר הביטוח הלאומי או לקבל ייעוץ עבורן.

לתיאום פגישת ייעוץ, ללא התחייבות,  בכל נושא הקשור לקצבת ילד נכה, עם עו”ד ביטוח לאומי – עינת בר אילן קיץ חייגו:  טלפון: 03-9345111 :

נייד: 0545588105