ועדות רפואיות

ישנם מספר סוגים של ועדות ביטוח לאומי. כאן נתרכז בשלוש הוועדות הנפוצות ביותר- ועדת ביטוח לאומי- נכות כללית; ועדת ביטוח לאומי- נכות עבודה; ועדת ילד נכה.

ועדת נכות כללית

ההליך מורכב משני חלקים. ראשית- ועדה רפואית, שבה צריך להוכיח 60% נכות רפואית אם יש פגימה אחת; או 40% נכות כשאחת הפגימות היא מעל 25%. ברגע שעוברים את המשוכה של הנכות הרפואית מתקיים שלב של קביעת נכות תיפקודית, שבו ישנו רופא מוסמך, פקידת שיקום ופקיד התביעות. התובע עובר רק דרך פקידת השיקום. יובהר כי בשלב הועדה הרפואית ובפני פקידת השיקום- רשאי התובע לטעון טענותיו, להביא מסמכים מטעמו וכן להיות מיוצג ע”י חבר קרוב או עורך דין. יודגש כי רק עו”ד מוסמך לייצג בפני ביטוח לאומי.
על החלטת הנכות הכללית אפשר לערר בזכות תוך 60 יום: אם הערעור הוא על הנכות הרפואית- הערר הוא לועדה רפואית לעררים. אם הערר הוא על הנכות התפקודית- הערר הוא לועדת עררים. על החלטות הוועדות הנ”ל אפשר לערער רק ברשות ורק בשאלה משפטית (למשל אי התאמה בין הליקוי שנקבע לסעיף המתאים בספר המבחנים)- לביה”ד לעבודה, וזאת תוך 60 יום.

ועדה נכות עבודה

מתקיימת רק ועדה רפואית, וזאת בהנחה שכבר נקבע שמדובר בתאונת עבודה.בועדה הרפואית כאן חלים אותם כללים כמו בועדת נכות כללית. כדי להוכיח נכות מעבודה- יש להוכיח לפחות 10% נכות רפואית כדי לקבל מענק חד פעמי, וכדי לקבל קצבת נכות מעבודה- צריך להוכיח מעל 20% נכות רפואית. על החלטת הועדה הרפואית ניתן לערור בזכות לועדת עררים רפואית, תוך 60 יום. גם כאן ניתן לערור רק בשאלה משפטית וברשות לביה”ד לעבודה, תוך 60 יום.

ועדת ילד נכה

גם כאן מתקיים בירור רפואי בהסתמך על מסמכים וטיעונים. ישנה אפשרות לבקש לדון בתיק שלא בנוכחות התובע והוריו- אך אפשרות זו אינה מומלצת כלל ועיקר בעיקר בועדה הראשונה.גם כאן יש ערר בזכות לועדת עררים- ילד נכה. על החלטת ועדת העררים יש ערר ברשות בשאלה משפטית בלבד לביה”ד לעבודה.

יצויין כי על החלטת ביה”ד לעבודה יש ערעור בזכות לביה”ד הארצי לעבודה. כך שהתיק יכול להגיע לארבעה גילגולים ויותר.ברור כי רצוי שבפני ביה”ד הארצי ייוצג התובע ע”י עו”ד גם אם התובע לא היה מיוצג קודם לכן.

לתיאום פגישת ייעוץ, ללא התחייבות,  בכל נושא הקשור לועדות רפואיות או/ו ערעור על החלטות ועדה רפואית, עם עו”ד ביטוח לאומי – עינת בר אילן קיץ חייגו:

 טלפון: 03-9345111

נייד: 054-5588105