הוצאת תו נכה וזכאות לתו נכה – הסבר של עו”ד ביטוח לאומי

איך להשיג תו נכה?

רובנו מסכימים כי השגת תו נכה היא עניין רב משמעות שגם מקל מאד על החיים ביום יום. במאמר זה אסקור את עיקרי התנאים להשגת תו נכה.

כללי

על נושא “תו נכה” שולט חוק חניית נכים תשמ”ד – 1984 (להלן “החוק”). חוק זה מתווה את התנאים לקבלת תו נכה. החוק מציב שלושה תנאים חלופיים ומאפשר שיקול דעת רחב לרשות המוסמכת ב”סעיף סל” שיש בס’ 1א’ לחוק

 

תנאי החוק לקבלת תו נכה

בחוק נקבעו 3 תנאים חלופיים לקבלת תו נכה:

סעיף 1  לחוק:

  1. נכה הזקוק לרכב כאמצעי בגלל רגליו הנכות. – ובכלל זה מוגבלים בניידות
  2. הוא מוגבל בהליכה וזקוק לכסא גלגלים לנכה.
  3. מי שדרגת הנכות שלו עולה על 50%, ותנועתו בדרכים בלי כלי רכב עלולה לסכן את בריאותו.

יושם אל לב כי בכלל סעיף “הסל” נכנסים גם עיוורים, ובנושא אחוזי הנכות נכללים גם נכים שלא לפי חוק ביטוח לאומי אלא גם נכי משרד הבטחון או נפגעי פעולות איבה.

בהתקיים תנאים אלה,לכאורה  אין הרבה מקום לשיקול דעת של הרשות המוסמכת לתת את תו הנכה. יחד עם זאת בתנאי מס’ 2 לעיל, יש מקום לשיקול דעת לקבוע אם התנועה בדרכים עלולה לסכן את שלומו של תובע התו. אתן מספר דוגמאות:

  • א. ייצגתי חולה במחלת ריאות קשה שהקשתה עליו לנשום בהליכה, ולו קצרה. הבאתי מסמכים מתאימים על קשיי הנשימה, והתובע קיבל תו נכה.
  • ב. ייצגתי תובע שחלה בסרטן בגרון ועבר כריתה מלאה של הצוואר. בשל פגיעה זו היו לו קשיים משמעותיים לנשום (כמו במקרה א’). לאחר שהוכחנו את עניין קושי הנשימה, קיבל התובע תו נכה.
  • ג. ייצגתי תובע שבשל צליעה ברגליו הוא נוטה ליפול, ובפועל נפל לא מעט פעמים. גם כאן התביעה התקבלה והוא קיבל תו נכה.

 

סעיף 1 א’ לחוק

כאמור, מעבר לסעיפים הספציפיים של הגדרת “נכה” לצורך קבלת תו נכה, ישנו “סעיף סל”- סעיף 1 א’ לחוק, מאפשר קבלת התו על-פי שיקול דעת הרשות המוסמכת.

במסגרת סעיף  זה, הצלחתי להשיג למשל, תו נכה לתובע שהיה צולע והתקשה בהליכה, ואפילו קצרה. במקרה אחר, חולה סוכרת שגם סבל מכאבי גב שהקרינו לרגליים – קיבל תו נכה בשל מוגבלותו בהליכה.

מהו ההליך לקבלת תו נכה?

כדי לקבל תו נכה יש למלא “טופס בקשת תו נכה”, ניתן להגיע אליו בלי קושי דרך האינטרנט. לטופס הבקשה יש לצרף מסמכים רפואיים רלוונטיים, ועדה רפואית של ביטוח לאומי (אם היתה), ומסמכים הנוגעים לרישיון הרכב, אגרת רישוי וכיו”ב. לאחר מילוי הטפסים יש לשלחם למען – “היחידה למוגבלות בניידות- מרכז עדכון ובקרה ת”ד 72 חולון”.

 

מה הן ההקלות והזכויות שמגיעות לבעל תו נכה?

  1. ראשית הוא מקבל תו נכה אותו הוא רשאי וחייב להדביק על הרכב הנדון.
  2. שנית, הוא יכול לחנות בכל מקום השמור לנכים בלבד.
  3. הוא יכול לפנות לרשות המקומית ולדרוש סימון נכה בצד מקום מגוריו ו/או מקום עבודתו.
  4. הוא זכאי לפטור מאגרת רישוי לרכב הנדון.

 

מדוע חשובה מעורבות עורך-דין בהליך בקשת תו נכה?

כפי שראינו, לצורך קבלת תו נכה – חשוב מאד לקלוע להגדרת “נכה” באחד מארבעת התנאים שפירטנו לעיל (סעיף 1 ו-1א’ לחוק). עורך דין מנוסה יודע לכוון למטרה של התנאים הנדרשים, ו”לנגן” על המיתרים הנכונים.

מומלץ אפוא, להשקיע בשכר טרחה של עורך-דין כי ההטבות מרובות ועולות פי כמה על שכר טרחת עורך-דין בטיפול בתיק כזה.

 

 

בהצלחה!

 

מוזמנים לכתוב לי