גימלת סיעוד

רבים מבין המגיעים לגיל השלישי נזקקים לשירותי סיעוד. מדובר באנשים מעל לגיל הפרישה שבשל מצבם הירוד אינם יכולים בעצמם להתלבש, להתקלח, לילך חופשי בבית,לאכול ולשלוט בסוגרים .הביטוח הלאומי נחלץ – אם לא לגמרי – לעזרתם על דרך גמלת סיעוד.

מהי גמלת סיעוד? זוהי זכות למתן שירותים של עזרה לקשיש, ולא רק שירותי משק בית, שניתנת בעין- כלומר ע”י נציגי הביטוח הלאומי בבית הקשיש או שניתנת לו גמלה בכסף, בהתאמה למספר השעות להן היה זכאי הקשיש.

מהם תנאי הזכאות לגמלת סיעוד? ככלל, תנאי לקבלת הגמלה הוא אישור פקיד תביעות על סמך ביקור בית של מעריך מטעמו, בדרך כלל אחות או פיזיותרפיסט. בבדיקה נבדקת רמת מוגבלותו של הקשיש לגבי פעולות היומיום שהקשיש מסוגל או לא מסוגל לבצע. בהתאם לכך נקבעת דרגת הגמלה- על פי מידת התלות של הקשיש בעזרת הזולת. בנוסף מתקיים מבחן הכנסות: כל הכנסותיו של הקשיש, בין מעבודה (הכוונה בעיקר לפנסיה), רווחי הון, וגם- קצבת זקנה נלקחת בחשבון. מגובה הכנסות מסוים- כיום 8,822 ₪, מוקטן במידה רבה שיעור הזכאות לגמלת סיעוד.
ומקרה שהיה כך היה: הגיע לטיפולי עניינו של קשיש בן 88 תושב יהוד. באמתחתו החזיק פנסיה של 6,000 ₪ ו-2,500 ₪ דמי השכרת נכס. בסכום זה- לא עבר את הרף המירבי לקבלת גמלה מלאה. אולם, כיוון שביטוח לאומי חישב בסך הכנסותיו גם את קצבת הזקנה- סך 1,806 ₪- עבר הקשיש את הסכום המירבי ולכן קיבל גמלת סיעוד מופחתת של 8 ש”ש במקום 16 ש”ש, להן היה זכאי בשל מצבו.
חשוב לציין שתנאי הכרחי הוא שהקשיש גר בבית ולא במוסד שיקומי, או רפואי, או סיעודי.

מה מקבל קשיש כחלק מגמלת סיעוד בעין? עזרה של מטפל בבית המבוטח- לכל הפעולות הנדרשות לו. הוא יכול לבחור גם-טיפול במרכז יום לקשישים; אספקת מוצרי ספיגה חד-פעמיים;משדר מצוקה ושירותי מכבסה.

כמה שווה היום גמלת סיעוד בעין ? אם הקשיש בוחר לקבל שעות סיוע בביתו הוא זכאי לעזרה בביתו כאמור לעיל. אם הוא בוחר להמיר הגמלה לכסף הוא עשוי לקבל עד 168% גימלת סיעוד, בתנאי שהוא נמצא ברמה גבוהה של תלות בזולת, הוא מעסיק מטפל צמוד 6 ימים בשבוע במשך 12 ש’ ליום לפחות, יש לו חוזה מסודר עם המטפל, והוא משלם עליו דמי ביטוח.

שעל זה נאמר בברכת המזון:”נא אל תצריכנו יי אלהינו לא לידי מתנת בשר ודם ולא לידי הלואתם”. ונאמר אמן.
מאמר זה התפרסם בעיתון גלגפן במרץ 13

מוזמנים לכתוב לי