אחוזי נכות רפואיים: חידושים אחרונים מבית היוצר של המחוקק

 

בימים אלה התפרסמו תקנות חדשות לגבי קביעת דרגת נכות רפואית(להלן: התקנות החדשות)  המשנות מאד את ספר המבחנים, הלוא הוא רשימת הליקויים הרפואיים הרלוונטיים לנכות מעבודה ונכות כללית. השינויים מתייחסים למגוון תחומים רפואיים, ובהם- מחלות דם, פגיעות בלסת ובשיניים, תסמונות ניורולוגיות לרבות פגיעות עיצביות במוח ובגפיים. חשיבותם של השינויים בנדון הינה רבה שכן המצב המשפטי המיושן של התקנות הותאם למציאות הרפואית בת ימינו, לרבות התיחסות למחלות שלא היו מוכרות עדיין ברשימת הליקויים (להלן: ספר המבחנים).

במאמר זה אביא את עיקרי השינויים בספר המבחנים ע”פ התקנות החדשות.אבאר כבר כאן כי אין בכוונתי להתייחס לכל אחד מהשינויים על דיקדוקיו, אלא למחלות היותר מוכרות ורווחות שיש בשינוי המבורך דנן.

 

מחלות דם

בין מחלות הדם השונות שהוכרו יש לציין את האנמיה– המופיעה במספר דרגות חומרה-מאנמיה קלה של רמת המוגלובין ירודה מ10 מ”ג-ד”ל – והמקנה 10% נכות רפואית, ועד לאנמיה קבועה עם תלות כרונית בעירויי דם המקנה 100% נכות רפואית.בעניין אחר- של ריבוי תאי דם אדומים-מתחיל סעיף הליקוי בתופעה זו המטופלת בכדורים, המקנה 10% נכות רפואית , ועד לריבוי תלונות,הקזת דם קבועה פעם בחצי שנה לפחות- המקנה 50% נכות רפואית.

עוד מתיחסות התקנות החדשות למחלת גושה– שלא הוכרה בעבר ככזו בספר המבחנים “הישן”, וקובעת דרגות שונות של חומרה, שהגבוהה מביניהן, המקנה 100% נכות רפואית, היא של פתולוגיה מערכתית מורכבת כמו פרקינסון או מחלות ממאירות.

התקנות החדשות מתייחסות גם למחלות דם ממאירות, כמו –לימפומה בדרגת ממאירות גבוהה, מיאלומה  נפוצה, ולאוקמיה לסוגיה. התקנות החדשות מתיחסות גם להמופיליה וכאן המדרג הוא בין רמת גורמי קרישה גבוהים יחסית עם צורך בטיפולים ייעודיים –המקנה 10% נכות רפואית, ועד לגורמי קרישה אפסיים וצורך בטיפולים ייעודיים תכופים- המקנה נכות רפואית של 100%.

 

חלל הפה, הלסת והשיניים

כאן הרחיב המחוקק את אחוזי וסוגי הנכות הרפואית בכל הקשור לחלל הפה והשיניים. השינוי הוא רב מימדים: יש סעיפים בספר המבחנים שהורחבו (למשל, איבוד חלק מהלשון- הוגדלו אחוזי הנכות),. כמו כן הוספו מחלות שלפוחיות בחלל הפה וכן כאבים כרוניים תכופים  בשרירי הפנים, חלל הפה או הלסתות. מעניין לציין בהקשר זה שנעשו שינויים לגבי אובדן שיניים– שן בודדת (עד 0.5%) וכל השיניים (עד 30% נכות רפואית).

 

תסמונות נוירולוגיות

כאן התיקון הוא רחב היקף. אתייחס כאן רק לחלק מהשינויים:

ראשית, הוחלף סעיף 29 המקורי בסעיף חדש. הסעיף החדש מתייחס לחולשות גוף למיניהן: חולשת  פלג גוף עליון, חולשת פלג גוף תחתון, חולשת 4 הגפיים, חולשת גפה אחת וכיו”ב.

בנוסף הסעיף מרחיב לגבי פגימות בעצבי המוח לפי סוגי העצבים המרכזיים במוח.

פגיעה אחרת שהוכרה בסעיף 29 המתוקן היא פגיעה מפושטת בעצבים היקפיים או בשרירים:מהפרעה תחושתית מלווה בכאב,עם טיפול תרופתי ייעודי – המקנה 20% נכות רפואית, ועד -חולשה עיצבית בידיים או ברגליים בדרגה חמורה הגורמת להפרעה תיפקודית קשה- המקנה 100% נכות רפואית.

עניין חשוב אחר הוא ליקויי שפה ודיבור: כאן הוכרה הפרעת דיבור עקב חירשות- סעיף שלא היה מוכר בספר המבחנים “הישן”. בנוסף הורחבה ההכרה באפזיה- בדרגות חומרה שונות (עד 100% נכות רפואית במקרים שהחולה אינו מסוגל לתקשר עם סביבתו בשל האפזיה).

התיקון כולל גם הכרה בתנועות בלתי רצוניות– כאן הוכרו לראשונה תנועות לא רצוניות בפנים ובצוואר, בגפיים ובגוו.

לגבי מחלת הפרקינסון– שכבר הוכרה בעבר-מרחיב הסעיף החדש את יריעת הפגמים במחלה קשה זו, במדרג של בין 10% נכות רפואית, ל-משל-צורה קשה של איטיות משמעותית בתנועות הגוף,תנועות מוטוריות צפויות, הפרעות בשיווי משקל בהליכה והפרעה תיפקודית ניכרת- המקנה 60% נכות רפואית, ועד צורה קשה בלא יכולת לתפקד באופן עצמאי- המקנה 100% נכות רפואית.

 

עניין חשוב נוסף-אפילפסיה– שהיתה מוכרת רק אגבית בספר המבחנים “הישן”:  גם כאן כמובן יש מדרג של חומרה מ-2 התקפים בשנה החולפת וקבלת טיפול מתועד- המקנים 20% נכות רפואית, ועד למעלה מ-6 התקפים מתועדים בשנה החולפת- המקנים  100% נכות רפואית(סעיף 30 החדש).

 

לסיכום

בתקנות החדשות יש בשורה מרעננת של התאמת המצבים הרפואיים הידועים למציאות בת ימנו. יש לשים לב שחלק מהתיקונים לא מיטיבים עם התובעים דווקא, אך התקנות החדשות נותנות מימד של ידיעה וודאות  לגבי המקרה המסוים כיצד ואיפה הוא תואם את ספר המבחנים. הפירוט הרב וריבוי הפגיעות ממחישים את הצורך להיוועץ המומחים לפני הגשת תביעה לביטוח לאומי, והשילוב המנצח- כך לדעתי- הוא של משפטנים ורופאים גם יחד.

בהצלחה לכל התובעים!

עורך דין ביטוח לאומי – עינת בר אילן קיץ